ایل پاپی
 
 
پاپی حلقه اتصال لرهای لرستان و بختیاری
 
 

ایل پاپی

یکی از ایلات لر (پارس) به صورت مستقل و جمعیتی قابل ذکر و با تعداد طوایف نسبتآ زیاد (تقریبآ بیست طایفه کوچک و بزرگ) در زیرمجموعه خود در محدوده جنوب لرستان و شمال خوزستان پراکنده است .  ایل پاپی به مشابه یک برادر و یکی از نزدیکان بختیاری در کنار هم بوده و هستند . با وجود استقلال هردو و با شجره نامه و چارت قومی مستقل ، نمی توان نسبیت و هم خانوادگی آنان را انکار کرد .

بر رسی سکونتگاه اصلی ایل پاپی و مناطق ییلاقی و قشلاقی قدیم آن تا قبل از ییلاق کنونی و از نظر گویش ، عمده کلمات و لغات آن با بختیاری مشترک است . از نظر فرهنگ و اداب و رسوم هم اگر نگوییم صد در صد بلکه قطع به یقین نود درصد با بختیاری مشترک است . همانگونه که خود طوایف هفت لنگ و چهار لنگ هم کاملآ شبیه هم نیستند .

در طول تاریخ ایل پاپی با بختیاری ،  قبل از اطلاق و کاربرد  کلمه بختیاری روابط دو طرفه و مستقیمی با بختیاری داشته و حتی در برخی پژوهشها پاپی را اصالتآ بختیاری می دانند که از بختیاری جدا شده و در منطقه شمال خوزستان ساکن شده است .  در قضیه کوچ حیدرخان نیز به وضوح اثبات می شود که حیدر خان با بختیاری بیگانه نبوده است . با اینکه ورودش به خاندان شهباز خان با شبهات و روایات گوناگونی ذکر شده است اما در حقیقت حیدر خان (حیدر کور) خود می دانست که به کجا می رود  و بازگشت به دامان قبیله و دودمانی بوده که با آنان نسبت تاریخی داشته است.

 بختیاری هم به آسانی قبول نمی کرد که فرزندانی از نسل کسی غریبه هرچند با نسبت دامادی شهباز خان بر آنان سلطه یابند ، مگر آنکه با تمام وجود حیدر خان و ایل پاپی را حس کرده باشند و برادر یا فرزندی گمشده از خود را باز یافته باشند. بازگشت حیدر مطمئنآ با پذیرش قلبی و قبلی خاندان زراسوند و یا بازگو نمودن رازی نهفته و سر به مهر  انجام شده است.

کسانی از حکام وقت نخواسته اند بگذارند که مردم عادی رابطه مستقیم بین پاپی و بختیاری را بفهمند . همچنانکه در قضیه تشکیل حاجی ایلخانی در مقابل ایلخانی که با منظور و مقصود خاص حکام وقت و با نقشه انگلیس انجام شد ، قصد انقاق و تفرقه وجود داشت و تا حدودی هم در سالهای اول موفق بود اما غیرت و همت بختیاری نگذاشت برادرانی از یک نسل همدیگر را فراموش کنند .

در چندین مورد کنکاش و حتی هزاران نشانه و محل سکونتگاه و همچنین ترکیب قومی و... ایل پاپی می بایست نسبتی بیشتر از یک هم تبار و هم زبان با بختیاری داشته باشد . تا جایی که خیلی از مردم وطوایف پاپی خود را بختیاری می دانند . حیدر خان از طایفه صاد، ایل پاپی بوده و این حقیر نیز از همان طایفه هستم . بارها و بارها از بزرگان طایفه خود می شنیدم که بختیاری از ما و ما از بختیاری هستیم . ایل پاپی را گروهی بختیاری و گروهی هم لرستانی می دانند . با اینکه گویش آن به لری بالاگریوه هم نزدیک است  . اما چنانکه از شواهد پیداست ، به بختیاری نزدیکتر و منسوب تر  است . 

 |+| نوشته شده در  پنجشنبه یازدهم آذر ۱۳۸۹ساعت 21:32  توسط پاپی  | 
 
  بالا